Таймер-Термостат для йогуртниці.
Артикул: YOG

⇐ ГОЛОВНЕ МЕНЮ ⇒

Таймер-Термостат для йогуртниці

Якщо Ви любите смачні йогурти без консервантів, барвників, ароматизаторів, підсолоджувачів і будь-яких добавок, щоб було по-справжньому корисним для кишечника, то я запевняю, що з цієї статті Ви дізнаєтесь багато цікавого на базі мого досвіду.
Моя сім'я намагається вести здоровий спосіб життя, продукти харчування ретельно вибираються, мінімізую придбання продуктів, де є консерванти та барвники. Вважаємо за краще страви приготовані мною в домашніх умовах, та й досвід є (працював шеф кухарем в Італійському ресторані 10 років). Коли питання стало про молочну продукцію, категорія йогурти, навіть не замислюючись довго, було вирішено робити йогурт у домашніх умовах. Адже те, що знаходиться на прилавках магазинів, важко назвати йогуртами, швидше за все підходить термін: Молочний продукт з коктейлем з хімічних сполук. Жодної користі від такого продукту і очікувати не варто. Так як виготовлення йогурту в домашніх умовах не складне, і вимагає лише інкубатора-йогуртницю, молока та закваску. Вирішив пошукати різну інформацію, і відгуки про йогуртниці в інтернеті, і тут я зрозумів, що не все так однозначно. Проблема в тому, що дешеві йогуртниці не мають в наявності такий важливий елемент як термостат, інші навіть таймера не мають, а температурний режим для молочних бактерій дуже важливий, деякі види бактерій такі як Біфівіт помирають вже при температурі вище 37°С, і більшість покупців скаржаться що їхні йогуртниці перегрівають продукт - що у свою чергу зводить нанівець усі витрачені сили та засоби. Таблицю з деякими температурами, що рекомендуються, для різних бактерій додаю.
Потім пошукав інформацію про перегрівання йогурту з фотозвітом та результатом. Результати вимірювання були такими: Нагрів вмісту баночок нерівномірний, баночка яка всередині гріється сильніше, ніж ті, що по колу, всередині банки біля дна одна температура, посередині інша, зверху третя. Вимірювання були зроблені у кімнаті, при температурі 25°С.

У заводських йогуртницях як нагрівальний елемент служить кілька 5-10 ватних керамічних резисторів, загальною потужністю 15-20 ват, прикріплені вони до алюмінієвої пластини, яка повинна рівномірно розсіювати тепло по поверхні, але біда в товщині пластини. Фото розібраної йогуртниці знаходиться наприкінці сторінки.

Після всього побаченого я мав три варіанти рішень: 1. Купити дорогу модель, де є термостат та таймер. 2. Купити дешеву йогурницю та переробити її на свій лад, забезпечуючи термостатом та таймером. 3. Виготовити повністю із підручних засобів у домашніх умовах. Як ви напевно здогадалися, я зупинився на останньому варіанті.
Корпус йогуртниці в моєму випадку це пластиковий термо футляр для подачі пляшок вина або мінеральної води на стіл (валявся без діла), ємністю для йогурту служить пластикова вимірювальна колба на 1L  для харчових продуктів. Розсіювачем тепла служить алюмінієвий радіатор від транзистора розміри 7х7х4 см (застосував те, що було, а можна було застосувати і шматок металевої пластини). Нагрівальні елементи - три 5 ватні керамічні резистори. Джерело живлення це блок живлення на 19V 3A від ноутбука, але для живлення моєї йогуртниці цілком вистачало б і блок живлення на 12V і 1-2А, але такого в господарстві не знайшлося. Після того як всі необхідні матеріали були зібрані, і загальна картина стала ясна, взявся за розробку автоматичного модуля, що вміщує два пристрої в одному флаконі, таймер і термостат, і буде серцем і мізками йогуртниці. Модуль виготовлений на базі мікроконтролера, а як інакше? У світі без них ніяк. Написав прошивку, перевірив у "залізі", виправив кілька разів, оптимізував доки не досягнув потрібного результату, зібрав модуль, встановив його, і зібрав усі компоненти разом. Після цього купив закваску та молоко. Я думав що перший млинець вийде комом, тому що налаштування ще не були зроблені, але десь раз на годину коригував температуру, і вранці скуштував йогурт, це був смачний свіжий йогурт - і порівняти його з магазинним гріх. Як то кажуть: Правильні бджоли – роблять правильний мед.
Опис електронного модуля. Модуль я вирішив зробити автоматичним, але з можливістю змінити налаштування при необхідності, і при потребі навіть застосувати в інших пристроях, де використовуються такий же принцип роботи. Інформація обробки даних із термодатчика обробляється методом АЦП. На модулі є дві групи перемичок - джамперів, кожна група складається з трьох перемичок. З їх допомогою можна вибрати один із трьох таймерів. І один із трьох температурних режимів.

Підключення та налаштування модуля. Підключення та призначення входів та виходів вказано на знімках. Підключаємо термодатчик до модуля, а сам термодатчик ближче до дна посуду для зберігання йогурту, а ще краще щоб взагалі торкалася дна посуду. Керамічні резистори та зовнішнє живлення підключаємо згідно зі схемою. До подачі живлення встановлюємо перемичку на одному з трьох таймерів (якщо на жодному таймері не буде встановлено джампер - то модуль не увійде в робочий режим доки не зробите свій вибір). На модулі також є три змінних резистора, а під ними три пари контактів на одну пару треба встановити одну перемичку, не важливо на яку. Після всіх підключень модуля, готуємо молоко згідно з рецептом і заливаємо в йогуртниці. Подаємо живлення. Після подачі живлення синій світлодіод моргатиме, цими морганнями повідомить на скільки годин встановлено таймер, одне моргання - одна година. Допустимо проморгало 7 разів - означає, що через 7 годин відбудеться автовідключення. Після показу інформації про таймер відбувається пауза в три секунди, і модуль входить в робочий режим, синій світлодіод одну секунду світить - одну секунду немає, і веде зворотний відлік встановленого часу. Тепер треба встановити верхню межу теплового режиму, зачекаємо кілька хвилин, поки керамічні резистори розігріються повністю, і передадуть своє тепло на металевий розсіювач. Після цього можна збільшити або зменшити рівень температури шляхом прокручування гвинтика на змінному резисторі де встановлена перемичка, за годинниковою стрілкою температурний поріг збільшується, проти годинникової стрілки - зменшується. По червоному світлодіоду можна дізнатися коли подається живлення на нагрівальні елементи, і коли температура перевищує верхню межу, яку ми встановили - живлення на нагрівальні елементи припиняється, і буде автоматично утримуватися у встановлених рамках. Всі налаштування треба робити звичайно за встановленим термометром у самому йогурті. Я зміг налаштувати модуль з першого разу, і після цього більше не коригував, йогурт виходив завжди відмінним. Після закінчення виставленого таймера, живлення на нагрівальному елементі припиняється, вимикається червоний світлодіод, а синій світлодіод навпаки постійно світитиме, без моргання, повідомляючи про кінець циклу приготування йогурту.
Звичайно модуль за бажання можна створити і на більш ніж три температурні режими, та й значення таймера за Вашим бажанням можу задати інші, але як кажуть це інша розмова, так що звертайтеся, якщо є необхідність. Цей модуль можна вбудовувати в "простих" заводських йогуртницях, а також для самостійного складання з "нуля" як у моєму випадку.
Технічні характеристики:
Живлення: 12-24V DC
Таймерів: 3
1 таймер: 7 годин
2 таймер: 8 годин
3 таймер: 9 годин
Управління: Автоматичне
Можливість регулювань: Є
Температурний режим: 3 (незалежні)
Кількість термодатчиків: 1
Діаметр термодатчика: 3 мм
Захист від неправильного підключення: Є
Максимальний струм, що комутується: 6A
Габаритні розміри, ДхШхВ, мм: 36х36х20

Артикул: YOG


Комплектація: Зібраний модуль, один термодатчик із довжиною кабелю 50см, інструкція.